اخبار

چک کردن به روز رسانی بازار

سفر به شمال مازندران یا گیلان ؟ مسئله این است .

سفر به شمال (راهنمای سفر به مازندران و گیلان ) 

گروه ساحلی تقدیم میکند : (sahely.ir)

جهت رزرو آنلاین ویلا در مازندران روی لینک زیر کلیک کنید:

اجاره ویلا شمال

گیلان یا مازندران ، کدام یک مقصد سفر بهتری هستند ؟

هنوز برای بسیاری از هم وطنان عزیزمان این سوال مطرح است که سفر به شمال یعنی گیلان یا مازندران ؟ البته مسافران و توریست هایی که به هر دو استان قبلا سفر کرده اند کاملا با تفاوت های نسبی این دو استان آشنا هستند . در واقع هر دو خوبی ها و نقاط ضعف خود را دارند . به عنوان مثال گیلان از فرهنگ میهمان دوست و برخورد گرم مردمانش سود میبرد همچنین آثار تاریخی و باستانی و گردشگری بیشتری دارد اما به نظر میرسد مازندران با وجود شهر های ساحلی مثل چالوس ، نوشهر ، نمک آبرود ، محمود آباد و بابلسر و وجود شهرک های قدیمی و بسیار معروف مثل متل قو ، نمک آبرود و خزرشهر و دریاکنار (واقع در بابلسر) گوی رقابت تفریحی را از گیلانی ربوده است .

دریاکنار سفر به شمال

شهرک دریاکنار

خزرشهر شمالی سفر به مازندران

خزرشهر شمالی سفر به شمال

خزرشهر راهنمای سفر به شمال

خزرشهر راهنمای سفر به شمال

هرچند هرگوشه این مرزپرگهر سرشار از زیبایی و دیدنی است اما آمار نشان مي‌دهد  که استان‌هاي گیلان و مازندران و همین‌طور اصفهان و فارس از مهم‌ترین هدف‌هاي گردشگری نوروزی محسوب مي‌شوند. آنهایی هم که از سرما و برف خسته شده‌اند راهی جنوب کشور مي‌شوند. شما نوروز امسال به کجا سفر مي‌کنید؟ شمال ؟ پس قبل از اینکه چمدان‌تان را ببندید این مطلب را مطالعه کنید .

……………………………….

گیلان

مسیر زمینی تهران به رشت یکی از بهترین راه‌هاي زمینی ایران است. تمام مسیر تهران-کرج-قزوین- رشت ، آزاد راه است. فاصله تهران تا رشت 320 کیلومتر است. در مسیر کرج – قزوین و بعد از اینکه خروجی طالقان را رد کردید مجتمع‌هاي پذیرای خوبی وجود دارد که مي‌توانید از آنها استفاده کنید. در آزادراه قزوین – رشت تا رسیدن به منجیل خبری از مجتمع‌هاي پذیرایی نیست غیر از اینکه راه را بلد باشید و یکی دوتا  خروجی آزادراه به جاده  قدیم را بشناسید ما این گزینه را توصیه نمي‌کنیم.

ماسوله سفر به شمال

ماسوله سفر به شمال

راه‌هاي بین شهری گیلان هم از کیفیت متوسطی برخوردار است اما بیشتر ییلاقات گیلان دارای جاده‌هاي بسیار بد و در بسیاري موارد خاکی هستند.  اگر قصد بازدید از ییلاقات گیلان را دارید حتما از اطلاعات مردم محلی یا مشورت با راهنمایان گردشگری محلی بهره‌مند شوید. شهرهای گیلان به دليل تراکم زیاد و بافت سنتی خود در ایام نوروز ترافیک بسیار شدیدی دارند، توصیه مي‌کنیم تا مي‌توانید از بزرگراه‌هاي بیرون شهر استفاده کنید.

اگر مي‌خواهید به گیلان سفر کنید خودتان را برای باران آماده کنید. چتر و بارانی یادتان نرود، گیلان است دیگر ناگهان وسط یک روز آفتابی آسمانش هوس باران مي‌کند. بیشتر زیبایی‌هاي شمال زیبایی‌هاي طبیعی است،  جنگل، کوه و دشت و دریا پس کفش مناسب پیاده‌روی را فراموش نکنید بهتر است کف کفش‌تان آج‌دار باشد تا در دشت و کوه و جنگل سرنخورید و حادثه‌ای برای‌تان پیش نیاید.

ماسال سفر به شمال

ماسال سفر به شمال

دیدنی‌هاي گیلان را به سه دسته تقسیم مي‌کنیم؛ جلگه مرکزی، غرب و شرق. ساحل‌هاي گیلان از جلگه مرکزی به سمت شرق گسترده شده‌اند البته در غرب گیلان هم یک ساحل جنگلی بسیار زیبا به نام «گیسوم» هست. اما غرب گیلان بیشتر به دليل ییلاقات و جنگل‌هايش معروف است. بازارهای محلی گیلان را از دست ندهید، دوتا از معروف‌ترین‌هايش بازار قدیم رشت و بازار هفتگی است که هر پنجشنبه در شهر جمعه بازار دایر مي‌شود.

گیلان ، ارتفاعات ماسوله

بازدید از موزه میراث روستایی رشت را به هیچ وجه از دست ندهید. در تعطیلات نوروز سازمان میراث فرهنگی گیلان در این اکوموزه انواع مراسم جالب سنتی را نیز اجرا مي‌کند که دیدنش خالی از لطف نیست.بازدید از قلعه‌رودخان مي‌تواند یک روز کامل شما را به خود اختصاص دهد،  فقط یادتان باشد که یک روزآفتابی را به این بازدید اختصاص دهید چون سنگفرش مسیر دو ساعته روستا تا قلعه بدون کارشناسی لازم با سنگ صیقلی رودخانه‌ای انجام شده و با کوچک‌ترین نم بارانی مي‌تواند منجر به حادثه شود.تله کابین و کلوچه‌هاي سنتی (کوکی) لاهیجان، سورتمه تالش، گشت دریایی مرداب انزلی، آبشار ویسادار، منطقه زیبای سرولات و غذاهای خوشمره خاور خانوم را هم از دست ندهید.

بازدید از ماسوله را به عصر یک روز غیرتعطیل موکول کنید و بهتر است شب ماسوله را هم تجربه کنید به مراتب از روزش آرام‌تر و دیدنی‌تر است. نشانی رستوران‌هاي خوب گیلان به‌خصوص رشت را از مردم خونگرم رشت بپرسيد و به تابلوها و تبلیغ‌هاي جاده‌ای توجه نکنید بهترین رستوران‌هاي رشت در محله‌هاي قدیمي‌ و جاهایی دور از بزرگراه‌ها هستند.

متاسفانه گیلان از اماکن اقامتی کافی که در ایامي ‌مانند نوروز جوابگوی خیل مسافران باشد برخوردار نیست. تعداد هتل‌هاي خوب گیلان کمتر از20 هتل است و در مجموع به کمتر از 3000 نفر مي‌توانند سرویس بدهند. در شهرها و روستاهای ساحلی شمال یکی از مشاغل مردم اجاره خانه و ویلا است اما بهتر است برای امنیت و آسایش بیشتر با ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان گیلان تماس بگیرید تا فهرست افراد مجاز ارائه خدمات اقامتی را دریافت کنید.


مازندران

جهت رزرو آنلاین ویلا در مازندران روی لینک زیر کلیک کنید:

اجاره ویلا شمال

…………….
40 کيلومتري نزديک گيلان!

برای رسیدن از تهران به ساری 2 راه پیش رو دارید:

1- جاده تهران- فیروزکوه- پل سفید- قائم شهر- ساری   به طول 283 کیلومتر

2- جاده  تهران – هراز -آمل- بابل – ساری به طول 260 کیلومتر

سوال اول فیروز کوه یا هراز ؟ سفر به شمال ادامه دارد …

ابتدا باید بگوییم مسیر روتین مسافرت از تهران به سمت شمال (غرب مازندران )جاده هراز است اما خوب است بدانید هرچند جاده فیروزکوه کمي ‌طولانی‌تر است اما به مراتب جاده بهتر و امن‌تری نسبت به جاده هراز است.مازندران هم  مانند گیلان سرشار از چشم‌اندازهاي طبیعی زیباست پس کفش مناسب یادتان نرود. اگر اهل کمپینگ هستید ییلاقات مازندران به مراتب جاده‌هاي بهتری نسبت به ییلاقات گیلان دارند اما یادتان باشد که کوه‌های سپید پوشی که مازندران را در آغوش گرفته‌اند باعث سرمای ییلاقات و مناطق مرتفع این استان مي‌شوند. اگر هوس کمپینگ کردید لباس گرم یادتان نرود.همچنین در جنگل های شمال چوب ها معمولا نم دار هستند پس به راحتی آتش روشن نمیشود . اما واقعیت این است درصد بسیار زیادی از توریست ها (مسافران) مازندران تمایل به نزدیکی به ساحل دریای کاسپین (خزر) دارند و به جای چادر زند در طبیعت ترجیح میدهند یک ویلای تمیز و شیک کرایه کنند . در ادامه به بحث شیرین قیمت و شرایط رزرو ویلا هم میرسیم . از این نظر دریاکنار ، خزرشهر و نمک آب رود و متل قو به نظر میرسد یک سر و گردن هنوز طرف دار های بیشتر برای رزرو یا اجاره شبانه ویلا ها دارند .

اگر از جاده فیروزکوه به سمت ساری مي‌روید یک توقف کوتاه در گدوم و خوردن آش دوغ‌هاي معروفش را فراموش نکنید. به ورسک که رسیدید حتما بازدیدی از پل ورسک داشته باشید. این پل با دهانه 66 متری و ارتفاع 110 متر از کف زمین حدود 70 سال پیش با ابتدایی‌ترین وسایل ساخته شده و یکی از شاهکارهای مهندسی است. در ادامه مسیرتان به پل سفید مي‌رسید.

پل ورسک سفر به مازندران

پل ورسک سفر به مازندران

اگر زمان کافی دارید کنار پمپ بنزین پل سفید از جاده فرعی سمت چپ با 20 دقیقه راندن به روستای سنگده بروید و زیباترین جنگل راش ایران را ببینید.  مي‌توانید برای ناهار در همین جنگل و در منطقه‌ای به نام تلارسربند که چشمه آب و سرپناهی دارد  چادر بزنید.جهت دریافت اطلاعات تکیمیلی راجع به پل ورسک روی این لینک کلیک کنید : آشنایی بیشتر با پل ورسک

 

پر طرفدار ترین غذاهای محلی مازندران که در رستوران ها یافت میشوند . سفر به شمال ادامه دارد …

مازندران نسبت به گیلان از امکانات اقامتی بیشتر و بهتری برخوردار است. از ساری به سمت فرح آباد که بروید ویلاها و مجتمع‌هاي اقامتی و پذیرایی زیادی مي‌بینید. معروف‌ترین و خوشمزه‌ترین اکبرجوجه ایران را مي‌توانید در ساری و گرگان و بابلسر پیدا کنید. البته اولین شعبه اصلی اکبر جوجه از گرگان و (شهر گلوگاه ) شروع شد . در حال حاضر برند اکبر جوجه در تمامی شهر های اصلی استان مازندران شعبه دارد اما فراموش نکنید لوگوی آن را چک کنید چرا که شعبه های تقلبی هم هنوز فراوان یافت میشوند .از غذا های محلی پرطرفدار مازندران که میتوان در رستوران هایش پیدا کرد میتوان به کته کبابی ، مرغ ترش ، میرزاقاسمی ، نازخاطون (ترشی) و … اشاره کرد. راستی سیر ترشی های شمال رو فراموش نکنید . ترشی و کلوچهسوغاتی های اصلی شمال هستند .

229382-c95ebea785fac4282df0d0de97f843ea

سفر به مازندران : کمی هم در فاز طبیعت گردی مازندران حرکت کنید – چشمه های رنگی باداب سورت

هرچند بیشترین دلیل سفر به شمال به جای طبیعت گردی به دنبال رزرو ویلا نزدیک به دریا هستند اما باید بدانید مازندران به جز ساحل دیدنی‌هاي بسیاری دارد، طولانی‌ترین و یکی از زیباترین جاده‌هاي جنگلی ایران جاده جنگلی ساری به کیاسر است. در این جاده مي‌توانید یکی از نادرترین جاذبه‌هاي زمین گردشگری جهان یعنی چشمه‌هاي رنگی بادآب سورت را ببینید. همچنین دریاچه میانشه در روستای چورت و سد سلیمان تنگه و دریاچه زیبای آن نیز مسیر دسترسی شان از همین جاده است. در بهشهر شبه جزیره میانکاله را از دست ندهید. در روزهای آغازین فروردین هم مي‌توانید تک و توک پرنده‌هاي مهاجر را در اطراف این شبه جزیره ببینید.

باداب سورت

چشمه باداب سورت

منطقه تاریخی و طبیعی عباس آباد هم هرچند در تعطیلات نوروز شلوغ مي‌شود اما دیدنی است. بابلسر یک مجموعه اقامتی با نام پارکینگ دارد که درست روبه‌روی ساحل بوده و از امکانات خوبی نیز برخوردار است. نوشهر، چالوس، تنکابن و رامسر پشت‌شان را به کوه و جنگل تکیه داده‌اند و پاهای‌شان در دریاست. تنکابن و رامسر معمولا به نسبت نوشهر و چالوس خلوت‌ترند. جاده دوهزار و سه هزار را در تنکابن از دست ندهید و همین‌طور ییلاق زیبای جواهرده را در رامسر. تله‌کابین رامسر هم شما را از کوه و جنگل به دریا مي‌رساند و با زیبایی‌هاي بهشتی سرمست‌تان خواهدکرد.

به نقشه مازندران که نگاه کنید متوجه مي‌شوید که این استان در محور شرقی – غربی گسترده شده است. با توجه به تراکم شهرهای ساحلی و جاده‌هاي باریک در تعطیلات نوروز برای طی مسیر 20 کیلومتری بین دو شهر ممکن است 2 ساعت در ترافیکی سنگین اسیر شوید. بهتر است برای گشت و گذار در مازندران از یک گوشه آن شروع کنید و به گوشه دیگر بروید تا مجبور به رفت و برگشت نشوید. بهتر است محل اقامت‌تان را هم در روزهای مختلف سفر طوری تغییر دهید که نزدیک به جاذبه‌هاي گردشگری مورد نظرتان باشد.

در ادامه مطلب لینک هایی قرار داده شد که شما را با شهرک های معرف مازندران مثل خزرشهر و دریاکنار و متل قو و نمک آبرود و … بیشتر آشنا میکند : کدام شهرک بهترین است ؟

سوال های متداول در سفر به شمال + لینک های مفید

اشرافی ترین ویلای خزرشهر کدام است ؟

وب سایت  شهرک ساحلی خزرشهر

دریاکنار کجاست ؟ تاریخچه دریا کنار . معمار دریاکنار کیست ؟

دریاکنار بابلسر . معرفی شهرک ساحلی دریاکنار . اطلاعات تکمیلی

دریاکنار

دریاکنار

گرانترین ویلای دریاکنار

گرانترین ویلای دریاکنار


مقایسه دو استان گیلان و مازندران

نمره‌هاي بین 5 تا 5- است. هرچه این عدد مثبت‌تر باشد یعنی نمره بهتری در آیتم مورد نظرکسب شده است.

جهت رزرو آنلاین ویلا در مازندران روی لینک زیر کلیک کنید:

اجاره ویلا شمال

گرد آورنده : sahely.ir سید میلاد خوشنویس

6
دیدگاه بگذارید

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
مازیارپارساTirdadتور ارزان کیشرضا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
پارسا
Guest
پارسا

لطفا چرت و پرت نگید اینو همه میدونن که گیلان تاریخی تره ولی دیرتر از مازندران استان مستقل شده لطفا از روی فکر حرف نزنید

مازیار
Guest
مازیار

این چه حرفیه. در طول تاریخ غالباً مازندران از لحاظ گستره جغرافیایی، فرهنگی، قومیتی و تاریخی، بخشی از گیلان بوده و گیلان چه در تاریخ و فرهنگ و … بسیار کهن تر، اصیل تر و قدیمی تره. همچنین گیلان همواره فراتر از یک ایالت معمولی در بین ایالتهای ایران بوده چون در برهه های تاریخی مختلفی که معمولا کشورمون مورد تهاجم اعراب، مغولان و سایر مهاجمین بوده این گیلان بوده که متمایز از سایر نقاط ایران استقلال خودش رو حفظ کرده و مجدداً نقطه آغازین نشر فرهنگ اصیل ایرانی به سایر نقاط شده.

تور ارزان کیش
Guest

کیش هم خوبه

رضا
Guest
رضا

چرا اشتباه به مردم آمار میدید
مازندران تاریخ10.000ساله داره
بعد گیلان شد استان تاریخی?

پارسا
Guest
پارسا

لطفا چرت و پرت نگید اینو همه میدونن که گیلان تاریخی تره ولی دیرتر از مازندران استان مستقل شده لطفا از روی فکر حرف نزنید